Jeg møtte nylig min kamerat og medhistoriker Thor Stian Sæther, som er veldig glad i spansk fotball. Vi snakka litt om en kamp jeg var på nylig, Lillestrøm mot Real Sociedad. Han sa at Petter Veland kalte Mikel Oyarzabal for den – og her er ordvalget ganske avgjørende – mest meritterte spilleren som noen gang har satt sin fot på Åråsen.
Samtidig er jo ikke dette Lillestrøms første tur ut i Europa. Så jeg måtte sjekke, da.
Lillestrøms første kamp i Europa var mot Ajax i 1977. Omtales ofte for hva Tom Lund presterte. Men kampen var for det første på Ullevaal, og for det andre uten Cruijff og de andre virkelig historiske nederlandske spillerne. Bevares, det var mange gode der, Ruud Krol er navnet jeg føler jeg har hørt mest om, men ikke gode nok til å slå Lillestrøm som vant 2-0.
To ganger har Bordeaux dukka opp. I 1987 var Jean Tigana på laget. Europamester 1984 og VM-bronse 1986 — turneringens lag begge steder — andreplass i Ballon d’or 1984 (bak Platini — og på tredjeplass Preben Elkjær!) og andre individuelle priser. Greit merittert! Og kampen gikk på Åråsen, ifølge Weltfussball.de. En meget seriøs konkurrent til Oyarzabals «tittel», etter min mening.
Og i 1994 var Zinedine Zidane med i Bordeaux-troppen, ja ikke bare med, han var selvfølgelig toneangivende. Her skulle vi sagt «god natt, Petter Veland»… men også den kampen gikk på Ullevaal! Bixente Lizarazu og Christophe Dugarry var også med fra laget som seinere vant VM 1998.
Flere store lag på Åråsen? Benfica kom på besøk i 1986. Ingenting som umiddelbart stikker seg ut (og heia Sporting!). Ei heller fra Werder Bremen i 1989, sorry Rune Bratseth, så god var du ikke. Og det samme gjelder Dan Eggen som kom dit med Brøndby framfor bare 1090 tilskuere i 1995. Han kom forresten også tilbake i 2000, den sesongen han nådde helt til Uefa-cup-finalen med sitt Alavés.
Torino i 1993 og Nantes i 1996 hadde heller ikke de ultimate kanonene på plass. Stikker seg mest ut gjør Robert Jarni (men han vant bare en VM-bronse samt interkontinentalcupen i sin ene sesong i Real Madrid), en av datidas største flopper i England Andrea Silenzi, og Benito Carbone som gjorde det bedre. Apropos England, i 2006 kom Newcastle til byen som kanskje en gang var den lille versjonen av Strømmen. På dette Newcastle-laget er jo James Milner en rekordholder, og dessuten CL-vinner, som også Nicky Butt var, men på landslaget hadde de det tråere med titler…
Erling Braut Håland var sist til stede på Åråsen 5.8.2018 for Molde. Scora ikke.
Mikel Oyarzabal har spilt for Real Sociedad hele livet, og har vunnet to spanske cuper, men ingenting annet på klubbnivå. I motsetning til det har han jo da EM- og VM-gull med Spania — samt et OL-sølv! Håland er på sin side både en større profil og mye mer merittert på klubbnivå, men har nada med landslaget (og slik vil det nok dessverre forbli).
Så «mest merittert» blir et definisjonsspørsmål. Men det er i hvert fall enkelt å sette opp topp 3 her. Vel å merke hvis ikke jeg har oversett noen på det groveste!