Jeg var den… andre som skreiv om Karl Jobst

Karl Jobst er en australsk youtuber som hovedsaklig lagde videoer om speedrunning i dataspill. Videoene har stort sett fordelt seg mellom folk som er flinke til å sette rekorder, og folk som jukser med rekorder. Særlig tok han tak i Billy Mitchell, men for særlig én bemerkning ble Jobst saksøkt for injurier — og tapte i april i år.

Jeg omtalte jo Karl Jobst i min fjorårsbok 1994 på en måte. Sommer i forbindelse med speedrunning på Nintendo — som i 1994 ble gjort gjennom et papirmagasin og med analoge fotografier av highscores. Jeg ble nysgjerrig på om noen andre har omtalt Karl Jobst i Norge, og fant en referanse i Aslak Maurstads ganske nye bok om spill.

Etter litt undersøkelser fant jeg ut at Maurstads bok ble sluppet 11. oktober 2024. Og min ikke før i november 2024! Dermed var jeg bare den andre, akkurat som med fenomenet nuzlocke.

Når det er sagt, omtalte jeg Karl Jobst på denne nettsida i september 2022. Men det er det sikkert også andre norske internettfolk som også har gjort — jeg har ikke tenkt å sjekke akkurat det!

Utgitt av Morten Haave

Jeg er historiker og interessert i mye. Etter masterstudiet (UiO, 2012) begynte jeg med redaksjonsarbeid, hvor det var jeg faktisk lærte hvordan man former en artikkel. Nå går det også i essays, bokanmeldelser, journalistiske tekster, leksikalske oppføringer, korttekster, argumenterende tekster – og musikk. Jeg skriver gjerne oppdragshistorie.

Legg igjen en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..