«Har jeg ikke sett denne før?»

Stiliserte løvelogoer i fotball

Salford City

Jeg kom borti et kampresultat fra den engelske klubben Salford City. Logoen deres fikk meg til å tenke: «Har jeg ikke sett denne før?»

Og jo, det har jeg. Det ser ut som det blir flere og flere klubber som bruker stilisert løvelogo.

Salford City hadde for eksempel en annen logo fram til for et dusin år siden. «The club’s logo also changed in 2014, replacing a rampant lion with one described as ‘bolder, more forward-facing'», lyder en redegjørelse på Wikipedia. Rampant lion er det samme som vi har i Norges riksvåpen, en løve «i steget». I fotballen brukes motivet blant annet av Aston Villa, Chelsea, Middlesbrough, Rangers og Skottland. England har selvfølgelig sin liggende variant. Hele løvekroppen er med, og pelsen flagrer litt hit og dit. Selvfølgelig er også dette en form for stilisering, men med mindre fokus på «de rene linjene».

Holmlia

Fokuset på linjene ser vi tydelig hos vår egen Holmlia Sportsklubb.

Det blir bare det at det ser veldig likt ut som mange andre. Her ser vi to varianter, italienske Siracusa og den nyeste av akkurat disse, Orlando City. Samme uttrykk, få farger og de tomme øynene.

En annen veldig lik variant finner vi i Riga FC. Her har vi tilleggsmomentet at byrivalen, RFS, også har løvelogo.

Som med Salford er det ofte konkrete anledinger til å velge en mer stilisert løvelogo enn før. En rebranding eller rett og slett at klubben må ha en ny start, gjerne etter å ha gått konk. Venezia FC har gjort begge deler, og for ikke lenge siden gjorde de omprofileringen som ses til høyre. Løven med vinger var egentlig en helt spesifikk figur knyttet til byens figur, men nå kutta ned til hvilken som helst løve. (Jeg tolker stripene som en blafrende man, ikke som en vinge.) Venezia FCs logo ser rett og slett veldig ut for meg som et sportsbilmerke. Kunne også vært et klesmerke. Og det er vel det som er målet — å selge klær.

Brescia gikk konkurs i 2025, tok så over en naboklubb og ble til Union Brescia. Brescia hadde sist hatt rampant lion i logoen, mens forgjengerklubben hadde to løvehoder. Selvfølgelig måtte det bli løve i den nye. Union Brescia tok også de et stilisert hode — som imidlertid skiller seg litt ut fra de andre i og med at det er en løvinne.

Kanskje kan tilleggsmomenter i logoen redde det hele. FC København har løve, men også et dansk flagg. Men i tillegg har mange ligaer løve, som Premier League, Scottish Premiership og Eliteserien. For meg blir det litt for kort vei til andre merkevarer, som Peugeot. Det føles i tillegg som designet går nokså mye på repeat.

Eliteserien.

Utgitt av Morten Haave

Jeg er historiker og interessert i mye. Etter masterstudiet (UiO, 2012) begynte jeg med redaksjonsarbeid, hvor det var jeg faktisk lærte hvordan man former en artikkel. Nå går det også i essays, bokanmeldelser, journalistiske tekster, leksikalske oppføringer, korttekster, argumenterende tekster – og musikk. Jeg skriver gjerne oppdragshistorie.

Legg igjen en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..