
Egon Holstad liker ikke at det går inflasjon i ordet trend. Jeg er enig i det, men vil kommentere metoden han bruker for å gi historisk bakgrunn til sine «funn».

Det er ikke så rart at Retriever sier at ordet begynte på 1940-tallet — for Retriever går bare tilbake til 1945. Og fra den tida har databasen et svært begrensa utvalg aviser, som øker med årene, og er noe av grunnen til at også antall ord øker med årene.

Jeg kan bortimot garantere at begrepet kom fra økonomien. Norges Handels og Sjøfartstidende inneholdt tekster som i sin helhet sto på engelsk, som var språket som populariserte ordet trend. I fortsettelsen ble det brukt i anførselstegn på norsk, og så uten.

Ordet «trendy» ble vanlig på 70-tallet, men det er merkelig av en aviskommentator å ikke vite at det å være trendy har eksistert lenger og også før krigen. 1920-tallet er kjent som et tiår der forbrukeren dukker opp for alvor, og vi fikk ei rekke trender, selv om ikke akkurat det ordet ble brukt den gangen.