90-tallets grafikk burde bli samlet

Og jeg snakker ikke om kunsten til grafikerne. Jeg snakker om dataspill, musikkvideoer, TV-program og til og med bokomslag med den grelleste CGI-en man kan tenke seg. Gjerne forbundet med stikkord som information superhighway og virtual reality. Tilbakevendende visuelle troper inkluderer figurer i metamorfose og figurer som flyr gjennom landskaper.

Lag en 500 siders bok med samling av gode eksempler fra Europa, så kjøper jeg den. Lag en toer med 500 sider til, så kjøper jeg den også.

Her kommer et eksempel på det jeg er ute etter, i form av boka Du kan lage hjemmesider. Jeg tror boblene skulle representere bobler av informasjon som føk rundt i de globale nettverkene. Det er fint å gi folk øvelse i slike ferdigheter, men det finnes også noen som burde ha mistet tiltro til egne ferdigheter.

På 2000-tallet ble den digitale fotokvaliteten god nok til å begynne med kollasjer av faktiske bilder. Da mistet det litt av sjarmen. Det var bedre på 90-tallet da folk brukte fantasien til å skape bilder fra grunnen — som det ovenfor.

Utgitt av Morten Haave

Jeg er historiker og interessert i mye. Etter masterstudiet (UiO, 2012) begynte jeg med redaksjonsarbeid, hvor det var jeg faktisk lærte hvordan man former en artikkel. Nå går det også i essays, bokanmeldelser, journalistiske tekster, leksikalske oppføringer, korttekster, argumenterende tekster – og musikk. Jeg skriver gjerne oppdragshistorie.

Legg igjen en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..